Skontaktuj się

Piotr Stasiek
Brąszewice,
ul. Starowiejska 40
98-277 Brąszewice
tel.: 603 373 303
email: piotrek.stasiek@wp.pl
NIP: 827-213-24-35
REGON: 100234433
Napisz do nas

Instrukcja uzytkowania posadzki drewnianej

Parkiety z drewna litego jako produkty w 100% naturalne i higroskopijne reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno pobiera parę wodną z otoczenia i rozszerza się gdy wilgotność powietrza rośnie lub oddaje i kurczy się gdy wilgotność powietrza spada. Może objawić się to zmianą wymiarów i kształtu klepek, w efekcie powodować powstanie szczelin i pęknięć, gdy wilgotność powietrza jest za wysoka lub za niska w dłuższym okresie czasu.

Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka i drewna warunkom 45-60% wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok. 18-22° C.

Najtrudniejszym okresem jest zimowy gdy wilgotność powietrza zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniu z klimatyzacją również może nastąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności. Długie utrzymywanie zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza, może doprowadzić do oderwania się podłogi od podłoża, podłoga może ulec zniszczeniu.

Po wykonaniu lakieru podłogi, nie należy maksymalnie użytkować przez 10 dni, celem utwardzenia się lakierów.


Czyszczenie i konserwacja

Częstotliwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych należy dostosować do intensywności użytkowania parkietu codzienna pielęgnacja może ograniczać się do zwykłego odkurzania bądź zamiatania podłogi. Pielęgnacja na mokro powinna odbywać się przy jak najmniejszym użyciu wody (szmatka lub mop musi być dokładnie wyciśnięty).

Piach lub bród powinien być pilnie usunięty ponieważ powoduje rysowanie podłogi i jej szybsze zużywanie się. W celu wydłużenia żywotności podłogi nóżki krzeseł i mebli trzeba zabezpieczyć podkładami filcowymi.

Idealnym sposobem pielęgnacji parkietów z drewna litego jest używanie dostępnych na rynku środków pielęgnacyjno-ochronnych produkowanych wyłącznie przez producentów chemii do lakierowania i olejowania lub woskowania parkietów. Nie wolno używać środków z zawartością silikonów! Nie należy dopuszczać do zalewania parkietu lub zalegania na nim wody.

Podłoga z drewna litego może zostać poddana kilkukrotnej renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie ilości dopuszczalnych renowacji uzależniona jest od stopnia zniszczenia parkietu przed ponownym cyklinowaniem.

Stosowanie powyższych zaleceń znacznie wydłuża żywotność drewnianych podłóg i zmniejsza ryzyko pracy, ale nie wyklucza jej całkowicie.


Wskazówki i zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji podłóg lakierowanych

Ogólne wskazówki

Naturalne usłojenie drewna i jego struktura nadają drewnianej podłodze szczególnych walorów. Aby te walory zachować, podłogi drewniane lakierujemy chroniąc je przed kurzem i zabrudzeniami. Polakierowana podłoga w trakcie całego czasu użytkowania powinna być czyszczona i konserwowana. W przypadku, gdy powierzchnia lakierowana została uszkodzona, należy ją zeszlifować i ponownie polakierować.

Warunki klimatyczne w pomieszczeniu

W celu zachowania naturalnych cech parkietu zaleca się utrzymanie w pomieszczeniach temp. 18 – 220C i względnej wilgotności powietrza 50 – 60%. Uwaga: Wilgotność powietrza poniżej 50% powoduje intensywniejsze powstawanie szczelin w parkiecie. Ważne jest utrzymanie stałej wilgotności powietrza, dlatego w tym celu można zastosować pojemniki na wodę zawieszone na kaloryferach lub specjalne urządzenia nawilżające powietrze. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu można zmierzyć za pomocą prostych narzędzi mierniczych (termometr, higrometr).

Zalecenia dotyczące podłóg świeżo lakierowanych

  1. Na podłogach świeżo lakierowanych można poruszać się dopiero następnego dnia
  2. Im dłużej będziemy chronić podłogę w pierwszych dniach po nałożeniu lakieru, tym dłuższy będzie jej okres wytrzymałości
  3. Całkowite obciążenie podłogi możliwe jest dopiero po 8 – 14 dniach
  4. W pierwszych tygodniach po zakończeniu prac nie należy kłaść dywanów a powierzchnię podłogi czyść tylko na sucho
  5. Zaleca się ostrożnie ustawiać meble i inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Nogi stołu oraz krzeseł należy zabezpieczyć specjalnymi podkładkami z filcu, dzięki czemu podłoga nie będzie rysowana

Gwarancja, którą dajemy na swoje podłogi jest ważna przy przestrzeganiu wskazówek użytkowania, zaleceń dotyczących czyszczenia i konserwacji podłóg lakierowanych oraz warunków klimatycznych w pomieszczeniu.

Zobacz tabelę twardości i skurczu parkietu
© Copyrights 2024 by Parkiety-Stasiek.pl | designed by ld